Rotundan en viktig musikscen

SDS, 24:e december 2021
När Lundakvintetten tog över styret efter förra valet bedömde de att det fanns en skriande brist på konsertsalar i Lund. I styrets budgetförslag för åren 2019-2021 fastställdes ett mål: en förstudie skulle tas fram för att undersöka möjligheten att bygga ett nytt konserthus i centrala Lund. ”En klar brist i stadens kulturutbud är avsaknaden av en större konsertlokal”, hette det då. Ett nytt konserthus i stadskärnan ansågs kunna vitalisera ”handel, restaurangnäring och besöksnäring i stort”. Men nu har kultur- och fritidsnämnden beslutat att skrota förstudien.
Vill inte Kvintetten ha ett nytt konserthus längre?
– Nej, det skulle jag inte vilja säga. Men det är andra förutsättningar nu. När utredningen angavs så var inte The Loop på Brunnshög beslutad, säger Christian Gehrmann (FNL), ordförande i kultur- och fritidsnämnden.
I början av 2024 väntas The Loop stå klart på Brunnshög. Huset ska bli en mötesplats mellan forskning och näringsliv, men byggnaden ska också rymma en konsertsal med plats för 1 000 personer i publiken. Fler konsertsalar tillkommer.
En nyrenoverad Stadshall väntas stå klar redan nästa år, och här finns ett avtal på plats mellan kommunen och operatören som ska säkerställa ett visst kulturutbud.
I Folkparken har Rotundan rustats upp och väntas bli en viktig musikscen.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

 

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.